• Low angle of professional electrician technician in hardhat and waistcoat speaking on portable radio

Novatel Kurumsal Haberleşme Çözümleri

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. 3.000 çalışanı ile 3,7 milyon aboneye elektrik dağıtımı yapıyor

MEDAŞ website: https://www.meramedas.com.tr

Proje

Altyapı 43 baz istasyon ile kapsama sağlayan DMR Tier-3 teknolojisini kullanan sayısal trunk telsiz sistemi kuruldu. Şu anda Türkiye’de bu teknolojide kurulmuş olan en geniş telsiz haberleşme altyapısı. Kurulan altyapı ve entegre sistemler sayesinde sorumluluk alanı içerisinde uçtan uca telsiz haberleşmesi yapılabiliyor. Ayrıca telsiz kullanıcılarının anlık konum bilgilerini PC operatör uygulaması üzerinden takip edebilirken, tüm telsiz haberleşmesini kayıt altına alıp gerekli durumlarda geri dinleme yapılabiliyor. Çok önemli bir özellik olarak, gerek kullanıcıların telsiz cihazları, gerekse telsiz altyapısını merkezden OTA (over the air) yöntemi ile amaca uygun şekilde baştan programlanabiliyor.

Hizmet ve Ürünler

  • Motorola Mototrbo Capmax DMR Tier3 trunk telsiz sistemi
  • 43 adet baz istasyon, 110 adet SLR5500 DMR röle
  • 488 adet Motorola DP4601/4801 el telsizi
  • 176 adet Motorola DM4601 araç telsizi
  • 47 hop radyolink ile kablosuz IP omurga
  • 15 adet operatör haberleşme sistemi
  • Ses kayıt sistemi, konum takip sistemi

Meram SCADA ve Ses Telsizi Haberleşme Altyapısı Projesi

Kısaca kurumunuzdan bahseder misiniz?

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. 80.000 km2’lik çok geniş bir coğrafyada, 3.000 çalışanı ile sorumluluk bölgemizde yaşayan 3,7 milyon vatandaşımıza elektrik enerjisinin iletilmesini sağlayan büyük bir organizasyon. Şirketimizin görev sorumluluk alanında; Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman olmak üzere 6 il ve 65 ilçe, 331 kasaba (belde), 1379 köy ve 512 (köy bağlısı) yayla bulunmaktadır.

Kurumunuzca Haberleşme Teknolojileri’nin sizce önemi nedir?

MEDAŞ, arıza noktalarına en kısa yoldan ulaşımı sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemi, elektrik arızalarının uzaktan izlenmesini ve yönetimini sağlayan SCADA sistemi, uzaktan sayaç okuma ve online fatura bilgileri güncelleme sistemleri gibi çözümleri adapte etmiştir.
Sahadaki ekiplerimiz ile kesintisiz haberleşme de en kritik ihtiyaçlarımızdan birisidir. Özellikle ekiplerimizin kırsal bölgede yaptıkları çalışmalar esnasında ulaşılabilir olmaları hayati önem taşıyor.

Projeniz öncesi ihtiyacınız ve çalışacağınız kurumdan beklentileriniz nelerdi?

Yapacağımız haberleşme altyapısı yatırımı şirketimizin ihtiyaçlarını uzun bir süre karşılamalı. Bu sebeple teknolojik ömrü uzun ve ekiplerimizin çalıştığı saha koşullarına uygun teknoloji ve ürünlerin seçimi önemliydi. Bu konuda doğru yönlendirmeyi yapabilecek tecrübede bir iş ortağına ihtiyacımız vardı. Ayrıca ihtiyacımız olan çözümü rekabetçi koşullarda sağlanması da önemli bir gereklilik.

Projeniz kapsamında Türkiye’nin lider haberleşme teknolojileri firması Novatel’i tercih etmenizdeki nedenler nelerdir?

Novatel Türkiye’de telsiz sistemleri konusunda en tecrübeli lider sistem entegratörlerinden. Projemizin ön çalışma safhasından itibaren yakınen takip ettiler ve gerekli önerileri sunarak gerekli teknik çözümün oluşturulmasında önemli katkıları oldu.

Projeniz kapsamında sağlanan ürün ve çözümlerin, kurumunuza sağladığı kazançlar/faydalar nelerdir?

Projemiz kapsamında kurmuş olduğumuz altyapı 43 baz istasyon ile kapsama sağlayan DMR Tier-3 teknolojisini kullanan sayısal trunk telsiz sistemi. Şu anda Türkiye’de bu teknolojide kurulmuş olan en geniş telsiz haberleşme altyapısı. Kurulan altyapı ve entegre sistemler sayesinde yukarıda bahsettiğimiz sorumluluk alanı içerisinde uçtan uca telsiz haberleşmesi yapabiliyoruz. Ayrıca telsiz kullanıcılarının anlık konum bilgilerini PC operatör uygulaması üzerinden takip edebilirken, tüm telsiz haberleşmesini kayıt altına alıp gerekli durumlarda geri dinleme yapabiliyoruz. Çok önemli bir özellikte, gerek kullanıcıların telsiz cihazları, gerekse telsiz altyapısını merkezden OTA (over the air) yöntemi ile amaca uygun şekilde baştan programlayabiliriz.

Projeniz kapsamında Novatel ile olan iş sürecinizi birkaç kelime ile anlatabilir misiniz ?

Sistemimizin kurulumu kış mevsimi ile oldukça zorlu hava ve saha koşullarında başladı. Buna rağmen Faz-1 kapsamındaki 38 baz istasyonun saha kurulumu 1 ay gibi bir sürede tamamlandı. Projenin tamamlanmasına kadar Novatel ekipleri Medaş ekipleri ile koordinasyon içerisinde ve özverili bir çalışma gerçekleştirdi.

KURULAN SİSTEM VE CİHAZLAR

• Motorola Mototrbo Capmax DMR Tier3 trunk telsiz sistemi
• 43 adet baz istasyon, 110 adet SLR5500 DMR röle
• 488 adet Motorola DP4601/4801 el telsizi
• 176 adet Motorola DM4601 araç telsizi
• 47 hop radyolink ile kablosuz IP omurga
• 15 adet operatör haberleşme sistemi
• Ses kayıt sistemi, konum takip sistemi

SAĞLANAN SERVİS ve UYGULAMALAR

• Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman illerinde uçtan uca telsiz haberleşmesi
• Ses kayıt ve konum takip sistemi
• Mesajlaşma, uzaktan cihaz programlama

Novatel’in 25 yılı aşkın saha deneyimi ile afet ve acil durum haberleşme ihtiyaçları için gerekli olan sistem entegratörlüğü, servis ve ürün çözümleri tek çatı altında! 📡 🎯 📶