Kayseri Gaz ProjesiTelsiz Haberleşmesinde En Geniş Kapsama Alanı

Kayserigaz Elektronik Sistemler ve Bakım Mühendisi Uğur Ekinci, Kayserigaz’ın doğalgaz dağıtım faaliyet alanının genişlemesiyle birlikte, kullanmakta oldukları analog telsiz sistemlerinin Kayseri’nin bazı bölgelerindeki haberleşmede zaman zaman problemler oluşturduğunu tespit ettiklerini belirtiyor:

Kayserigaz Elektronik Sistemler ve Bakım Mühendisi Uğur Ekinci, Kayserigaz’ın doğalgaz dağıtım faaliyet alanının genişlemesiyle birlikte, kullanmakta oldukları analog telsiz sistemlerinin Kayseri’nin bazı bölgelerindeki haberleşmede zaman zaman problemler oluşturduğunu tespit ettiklerini belirtiyor:

“İşletme Bakım Müdürlüğü’ne bağlı Acil-187 ana kumanda, acil ekipler, bakım ekipleri ve RMS-A istasyonlarındaki haberleşme, telsiz sistemleri üzerinden yapılıyor. Çalışmalarımızda bizim için çok önemli bir yere sahip olan haberleşme sistemimizin çok geniş bir alanı kapsaması ve aynı zamanda en yeni teknolojiyle donatılmış güvenli bir altyapıya sahip olması ayrı bir önem teşkil ediyor.
Daha önce kullanmakta olduğumuz analog telsiz sistemimizde, hizmet verdiğimiz bazı bölgelerde haberleşme konusunda probemler yaşadığımızı tespit ettik. Bu sorunların giderilmesi için de telsiz alt yapımızı analogtan dijital yani sayısal sisteme geçirmeye karar verdik.”

Üstün Teknolojik Ürünler ile Kesintisiz ve En Güvenilir Haberleşme Yapısı 

Uğur Ekinci teknolojiyi çok yakından takip eden Kayserigaz’ın, bu projede kullanacağı çözüm ve ürünler ile projeyi hayata geçirecek şirketin belirlenmesi aşamasında titiz ve dikkatli bir seçim süreci yaşadıklarını belirtiyor. Bu süreç sonundaysa Novatel Haberleşme danışmanlığında, sayısal telsiz sistemlerinde en son ve üstün bir teknolojiye sahip Motorola ürünlerini kullanmaya karar verdiklerini ifade ediyor:

“Sayısal platformdaki haberleşme sistemi, alt yapısı ve telsizleriyle geliştirilmiş parazitsiz ses kalitesi, verimli frekans kullanımı ile veri iletme teknikleri gibi sayısız avantajlar sağlıyor. İncelemelerimiz sırasında Motorola MotoTRBO (DMR) sayısal telsiz sisteminin, ses haberleşmesinin alışılmış telsiz sistemlerine kıyasla çok net ve gelişmiş bir ses kalitesine sahip olduğunu ve tüm ihtiyaçlarımızı karşılar teknoloji ve özelliklere sahip olduğunu gördük.” 

Kayserigaz Elektronik Sistemler ve Bakım Mühendisi Uğur Ekinci, sayısal telsiz sistemine geçiş projesinin Kayserigaz’a sağladığı avantajları ise şöyle aktarıyor: 

“Sistemin hayata geçirilmesiyle birlikte, personelimizin ihtiyaç duyduğu bilgiye en hızlı şekilde ulaşmasını sağladık. Sayısal haberleşme sisteminde ses kalitesi çok net ve anlaşılır bir şekilde sağlanmakta ve telsizler üzerinden yapılan bütün konuşmalar kayıt altına alınabilmekte. Daha önce kullandığımız analog haberleşmede ses kalitesi bazen anlaşılır, bazen hiç anlaşılmaz durumdaydı. 
Kayserigaz olarak Kayseri’ye komşu olan alan sınırlarının tamamına da doğalgaz ulaştırdığımız için, telsizlerin kapsama alanı büyük önem arz ediyor. Haberleşme kapsama alanımız, bu sistemin kurulmasıyla birlikte oldukça genişledi. Daha önceden şehrin bazı kör noktalarında telsiz haberleşmesi sağlanamazken; artık böyle bir problemimiz kalmadı.”Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum