OGM Yangın-Cell ProjesiKısaca kurumunuzdan bahseder misiniz?

Orman Genel Müdürlüğü, ilk kuruluş yılı dikkate alındığında, köklü bir tarihsel geçmişe sahip, 1839 yılından beri görev yapan ülkemizin en köklü kuruluşlarından biridir. Misyonumuz; doğaya yakın bir anlayışla, insana ve çevreye duyarlı olarak sürdürülebilir bir orman yönetimi. Bu amaçla, orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikeye karşı korumak için, 28 Bölge Müdürlüğünde yaklaşık 36.000 personel ile gece gündüz hizmet vermekteyiz.

Kurumunuzca Haberleşme Teknolojilerinin sizce önemi nedir?

Orman yangınlarındaki ana prensip erken müdahaledir. Erken müdahale için ilk şart yangının görülmesi; ikinci şart ise yangın haberinin müdahale edecek birimlere ulaştırılmasıdır. Bu itibarla, telsiz haberleşmesi orman yangınlarına müdahalenin esasını teşkil etmektedir. Orman yangın yönetiminde verimli haberleşme en temel unsurdur. Orman yangınlarına müdahalede yoğun bir şekilde telsiz haberleşmesi yapılmaktadır. 4 Orman Bölge Müdürlüğünde sayısal, 24 Orman Bölge Müdürlüğünde analog telsizler kullanılmaktadır. Kurum olarak hatırı sayılır genişlikte bir telsiz şebekesine sahibiz. Her tehlikeli işte olduğu gibi Orman Yangını esnasında koordinasyon ve iletişim olmadan yangının üstesinden gelmek kolay değildir. Bu hususta işimizi kolaylaştıracak her türlü yeni teknolojiye açığız. Yangın-Cell projesi de bu yüzden çok önemlidir.

Projeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bu proje ile YangınCell adını verdiğimiz, OGM bünyesindeki 3 bin personelin akıllı telefonlar üzerine kurulan mobil uygulamalar ile bir Bas-Konuş platformu kurulmasını planladık. Böylece personelimiz gruplar halinde tek bir tuşa basarak anında haberleşebilecek. Ayrıca tüm personelimizin konumlarını harita üzerinde görüntüleyebiliyoruz. Bunun yanında YangınCell sistemi mevcut telsiz sistemlerimize de tam entegre olarak çalışacak. Bu sayede sahada telsiz kullanan ekiplerimiz ile YangınCell kullanıcıları gruplar halinde haberleşecek. Yangınlar esnasında bu altyapı kurumumuza yüksek iletişim kabiliyeti ve hız sağlayacak.

Projeniz kapsamında ve çalışacağınız kurumdan beklentileriniz nelerdi ve bu konuda Novatel hakkında görüşünüzü bizimle paylaşır mısınız?

Bizler çalışacağımız kurumları birer yüklenici olarak değil iş ortağı olarak görürüz. Yaklaşımımız her zaman bu şekilde olmuştur ve çalışacağımız firmaların da bizleri müşteri değil proje ortağı olarak görmesini isteriz. YangınCell bir Bas-Konuş projesi olduğu gibi aynı  zamanda  mevcut telsiz  sistemlerimize de entegrasyonu içeriyor. Bu sebeple her 2 teknoloji konusunda uzmanlık gerektiren bir proje.

Projeniz kapsamında sağlanan ürün ve çözümlerin, kurumunuza sağladığı kazançlar/faydalar nelerdir?

Mevcut analog telsiz sistemlerimizin sayısal dönüşümlerine devam edilmekteydi. Ancak sadece sayısal telsize geçiş ile ihtiyaçlarımıza çözüm bulamayacağımızı düşünerek Novatel ile ülkemizin gördüğü en büyük telsiz entegrasyon ve bas konuş projesini gerçekleştirdik. Bu proje ile gerçekten ne kazandığımızı sorarsanız; tüm ülkeye yayılmış ancak birbirinden bağımsız çalışan telsiz şebekemiz hem birbirine entegre oldu hem de GSM şebekesini kullanan Android ve ios akıllı terminaller ile OGM’nin tüm kademelerini haberleşmeye dahil ettik. Bu şekilde entegrasyon yapılan illerde, yangın sahasına direk ulaşıp gelen taleplere anında cevap verebiliyoruz.

Projeniz kapsamında Novatel ile olan iş sürecinizi birkaç kelime ile anlatabilir misiniz?

Projenin başlama tarihi, ülkemizin ve tüm dünyanın gündemini meşgul eden ve hepimizin hayatını zorlaştıran pandemi günlerine denk geldi. Tüm iş süreçlerinin online olarak yapılmaya çalışıldığı, sosyal mesafeyi korumanın çok önemli olduğu böylesi bir dönemde Orman Genel Müdürlüğü Teknik ekipleri ve Novatel teknik ekipleri sahada iyi bir performans ve kalite ile işi tamamladı. OGM olarak işlerin kuralına uygun ancak daha hızlı yapılması için Novatel’e ihtiyacı olan tüm ortamı sağladık. Novatel ekipleri de hiç vakit kaybetmeden, gece gündüz çalışarak 140 adet lokasyonda kurulum yaptı. Projeye dahil olan tüm OGM ve NOVATEL ekiplerini özverilerinden dolayı tekrar kutlarım.